Wielu z Was odwiedzając Poznań słusznie pragnie chociaż część swego pobytu poświęcić na zwiedzanie miejskich atrakcji turystycznych. Niejeden raz pytaliście nas o to, jakie są najciekawsze zabytki w Poznaniu. A jest co zwiedzać! We wpisie tym przedstawimy 5 miejsc, które po prostu musicie zobaczyć.

1. Stary Rynek w Poznaniu


najciekawsze zabytki w Poznaniu - Stary Rynek

Nie bez powodu Stary Rynek jest najpopularniejszym celem wycieczek większości turystów z całego świata odwiedzających stolicę Wielkopolski. To urokliwe miejsce jest świadectwem długiej historii naszego miasta, którego korzenie sięgają czasów średniowiecza. Stary Rynek jest dosłownie upstrzony zabytkowymi budynkami: znajduje się tu Ratusz, Pałac Mielżyńskich oraz Pałac Działyńskich. Znaleźć tu można również pomniki, piękne fontanny i od dawna już nieużywany pręgierz.

Stary Rynek od zawsze był tętniącym sercem Poznania. Kiedyś zdominowany przez kramy handlarzy i warsztaty rzemieślników, dziś umiejętnie scala przeszłość z nowoczesnością. Znajduje się tu wiele restauracji i innych lokalów gastronomicznych, w których możecie odpocząć po zwiedzaniu.

Poświęcenie zaledwie kilku linijek tekstu Staremu Rynkowi to niemal barbarzyństwo, z drugiej jednak strony żadna ilość słów nie będzie w stanie oddać ducha tego miejsca. Miejsce to trzeba po prostu odwiedzić i odkryć samemu.

2. Ratusz w Poznaniu


Zabytki Poznania - Stary Ratusz

Najciekawszym zabytkiem wartym odwiedzenia na poznańskim Starym Rynku jest bez dwóch zdań Ratusz w Poznaniu. Niemal równie stary jak samo miasto ten odnowiony po niszczącym pożarze w XVI wieku budynek do czasów II wojny światowej był siedzibą władz miasta, teraz znajduje się w nim Muzeum Historii Miasta Poznania.

Uważnym obserwatorom z pewnością nie umknie lokalna atrakcja, jaką są poznańskie koziołki. Każdego dnia, w samo południe te metalowe zwierzaki wychodzą ze swej kryjówki na wieży Ratusza, by przy rozbrzmiewających z wieży zegarowej dźwiękach hejnału trykać się nawzajem rogami (ku uciesze obecnych ludzi, zwłaszcza dzieci). Chcielibyście się dowiedzieć, czemu zabytkowy Ratusz w Poznaniu uznawany jest za jedną z najpiękniejszych pereł architektury epoki renesansu w Europie? Zapraszamy do Poznania 🙂

3. Fara Poznańska


co zwiedzić w Poznaniu - Fara Poznańska

Nie trzeba być miłośnikiem sztuki sakralnej, aby docenić pełne barokowego przepychu wnętrze monumentalnej Fary Poznańskiej, czyli Bazyliki Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Bogatym zdobieniom, potężnym filarom, wspaniałym stiukom, kunsztowi i rozmachowi, z jakim ta świątynia została wzniesiona, dorównuje jedynie jej równie bogata historia.

Sama budowa kościoła, jego dekoracja i wyposażenie zajęły budowniczym aż 100 lat. Efektem tego są rozliczne elementy prawdziwie godne uwagi: 140-letnie organy Friedricha Ladegasta (koncerty organowe odbywają się w Soboty o 12:15 – wstęp wolny), kilkanaście ołtarzy, liczne rzeźby i obrazy. Robi wrażenie? Na pewno nie aż takie, jak osobiste podziwianie budowli, która słusznie została okrzyknięta najpiękniejszym kościołem barokowym w Polsce.

4. Plac Wolności


Poznań atrakcje - Plac Wolności

Znajdujący się niedaleko wspomnianego już Starego Rynku Plac Wolności nie ma może aż tak imponującej historii jak jego sąsiad, jednak powodów do odwiedzenia tego miejsca jest aż nadto. Plac powstał na początku XIX wieku, gdy tereny te znajdowały się wciąż pod zaborem Pruskim. Już jednak w ponad 100 lat później w miejscu tym wypowiedziane zostały słowa przysięgi powstańców, którzy w 1918 roku wzniecili wymierzone w okupanta zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

Wróćmy jednak do rzeczywistości. Dookoła placu znajduje się wiele godnych uwagi budynków, spośród których na wymienienie z pewnością zasługuje Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Narodowe, Arkadia, a także widoczna na zdjęciu fontanna. W gorące dni jej chłodna woda daje orzeźwienie turystom strudzonym zwiedzaniem okolicznych zabytków Poznania.

5. Ostrów Tumski


Co warto zwiedzić w Poznaniu

Listę miejsc w Poznaniu, które każdy powinien odwiedzić, zakończymy miejscem, od którego rozpoczyna się wiele wycieczek po naszym mieście – mowa o Ostrowie Tumskim. Ostrów Tumski to najstarszy obszar miasta, pełen interesujących miejsc i zabytków – milczących świadków upływających lat. To miejsce spokojne i odizolowane, odgrodzone od zewnętrznego świata wodami Warty i Cybiny. Zwiedzający mają między czym wybierać. Na szczególną uwagę zasługują: Bazylika Archikatedralna św. Piotra i Pawła, Pałac Arcybiskupi, kościół Najświętszej Marii, Akademia Lubrańska i Muzeum Archidiecezjalne.

Poznań ciekawe miejsca do zwiedzania - Aleje Marcinkowskiego

Tę wirtualną wycieczkę wśród cudów architektury, zacisznych zakątków i inspirujących miejsc kończymy na Alejach Marcinkowskiego. To reprezentacyjna promenada w centrum Poznania, gdzie możemy wybrać się na spacer między szpalerem drzew lub po prostu odpocząć na ławce. Tutaj też znajdziemy sporo ciekawych miejsc – ot, choćby utrzymana w stylu weneckim kamienica Anderschów z połowy XIX w., Muzeum Narodowe, Bazar i piękna, ponad stuletnia fontanna.

I to właśnie tutaj – w samym centrum Poznania – znajdziecie hostel Very Berry. Położony raptem 150 m od Starego Rynku obiekt to świetna baza wypadowa dla turystów pragnących zobaczyć wszystkie najpopularniejsze zabytki Poznania. Tylko w najbliższym sąsiedztwie znajduje się wystarczająco dużo ciekawych miejsc, na których zwiedzaniu łatwo mógłby upłynąć choćby i cały dzień. Zapraszamy do Poznania!

Call Now Button