W pierwszym artykule z serii „miejsca w Poznaniu, które musisz odwiedzić” przedstawiamy 5 zakątków, które przypadną do gustu miłośnikom odpoczynku na łonie natury. To oazy spokoju i rekreacji w tętniącym życiem sercu Wielkopolski, idealny sposób zarówno na poranny spacer, jak i na całodniowy relaks. Przyjeżdżacie do Poznania? Poznajcie 5 najpopularniejszych wśród miejscowych i turystów parków, ogrodów i terenów zielonych.

1. Jezioro Maltańskie

jezioro maltańskie poznań

Jezioro Maltańskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym o powierzchni 67,5 hektara, które swą nazwę wzięło od Zakonu Kawalerów Maltańskich, do których niegdyś należały te ziemie. Współcześnie panują tu jednak turystyka, rekreacja i sport. Jezioro Malta znajduje się nieopodal Starego Miasta i hostelu Very Berry, dzięki czemu nasi goście bez problemu mogą się tu wybrać na spacer. Jeżeli jednak zwykła przechadzka to za mało, to znajdzie się tu sporo innych atrakcji, którymi brzeg zbiornika jest dosłownie usiany. Przykłady? Tor regatowy, park linowy, Nowe Zoo, Termy Maltańskie, kolejka wąskotorowa, a nawet wyciąg saneczkowy i stok narciarski. Lista atrakcji sportowych, kulturalnych i rodzinnych oferowanych przez to miejsce jest o wiele dłuższa, więc na nudę nie sposób tu narzekać.

2. Park Cytadela

Park Cytadela Poznań

Dawniej największy fort artyleryjski w Europie, obecnie Cytadela jest największym terenem zielonym w Poznaniu. Miejsce to jest milczącym świadkiem burzliwej historii Polski – od zaborów, przez drugą wojnę światową, PRL aż po dzień dzisiejszy. Wszechobecna zieleń skrywa liczne zabytki, muzea i cmentarze. Na terenie tych ostatnich pochowani są powstańcy wielkopolscy oraz polscy żołnierze walczący na frontach obydwu wojen światowych. Dużą popularnością cieszy się Muzeum Uzbrojenia – czyli wystawa czołgów, samolotów, śmigłowców, broni oraz innych eksponatów. Alternatywą jest Muzeum Armii „Poznań”, gdzie możemy poznać historię wojskowości wielkopolskiej. Które muzeum wybrać? Najlepiej obydwa. Na uwagę zasługuje również Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami – czyli ważący 850 kg, mający średnicę 102 cm, zawieszony 10 m nad ziemią potężny dzwon, którego dźwięk rozchodzi się na wiele kilometrów. Park Cytadela to idealne miejsce na chwilę wyciszenia oraz zadumy nad przeszłością.

3. Palmiarnia Poznańska

Palmiarnia Poznańska

Nie trzeba wyjeżdżać z Polski, by wybrać się na egzotyczną podróż po odległych kontynentach w otoczeniu bogatej roślinności, dźwięków dzikiego ptactwa i innych odgłosów dzikiej przyrody. Zamiast tego można po prostu zwiedzić Palmiarnię w Poznaniu, gdzie znajdziemy ponad 17 tysięcy najdziwniejszych roślin należących do ponad 1100 gatunków oraz akwaria z rybami z całego świata. Uzupełnieniem dostępnych na miejscu atrakcji jest znajdujący się na zewnątrz Palmiarni Park Wilsona. Można tutaj zaczerpnąć świeżego powietrza i przespacerować się parkowymi alejkami. Również na tym miejscu odcisnęła swe piętno historia – znajdują się tu trzy schrony niemieckie, z których jeden jest udostępniony do zwiedzania. Palmiarnia Poznańska to obowiązkowy punkt wycieczek po mieście dla wszystkich miłośników egzotyki.

4. Stare i Nowe Zoo

Nowe Zoo Poznań

Zamiast roślin wolisz poznawać nowe gatunki zwierząt? W takim razie koniecznie odwiedź Stare i/lub Nowe Zoo w Poznaniu. Stare Zoo to ponad 140-letni ogród zoologiczny z zabytkowymi pawilonami i budynkami oraz licznymi pomnikami i rzeźbami. Główną atrakcją są jednak oczywiście zwierzęta. Nie ma ich tutaj może aż tyle, co w Nowym Zoo, jednak można je tutaj podziwiać… za darmo. Gdy brakło miejsca na rozbudowę Starego Zoo, zdecydowano o budowie nowego ogrodu zoologicznego, do którego przeniesiono wiele atrakcji. Dziś Nowe Zoo to ponad 117 ha terenu z wieloma zagrodami i pawilonami: słoniarnią, motylarnią, ogrodem dziecięcym i wieloma innymi. Planujecie się tu wybrać? Zarezerwujcie sobie co najmniej kilka godzin na zwiedzanie.

5. Ogród Botaniczny UAM

Ogród Botaniczny UAM Poznań

Ogród Botaniczny UAM to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów zielonych w Poznaniu. Możemy tutaj połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się wzdłuż jednej ze ścieżek edukacyjnych ogrodu lub też zwiedzić Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny, gdzie organizowane są wystawy tematyczne oraz gdzie znajduje się biblioteka i liczne pracownie. Ogród zgromadził w jednym miejscu tysiące roślin z całego świata, które można zwiedzać w tematycznie podzielonych działach. Największą popularnością cieszy się alpinarium, gdzie możemy przejść się górskimi ścieżkami wśród roślinności charakterystycznej dla Karpat, Alp, Kaukazu i innych łańcuchów górskich. A to tylko jeden z wielu przygotowanych tematycznie działów, które to miejsce ma do zaoferowania.

Choć zaprezentowaliśmy ledwie 5 najciekawszych parków, ogrodów i terenów zielonych w Poznaniu, to tylko na ich zwiedzenie potrzeba co najmniej kilku dni. Wszystkich turystów i osoby odwiedzające Poznań zapraszamy serdecznie do hostelu Very Berry. Znajdziecie nas przy ul. Marcinkowskiego 11, czyli w ścisłym centrum Poznania. Do większości wymienionych atrakcji można szybko dojechać komunikacją miejską, własnym pojazdem lub nawet wybrać się pieszo. A w razie jakichkolwiek wątpliwości nasi recepcjoniści chętnie udzielą pomocnych wskazówek. Zapraszamy do Poznania!

Zachęcamy również do przeczytania wpisu “Najciekawsze zabytki w Poznaniu

Call Now Button