Dylemat “co zobaczyć w Poznaniu” trapiący turystów odwiedzających stolicę Wielkopolski w dużej mierze bierze się z ogromnej ilości ciekawych miejsc do zwiedzenia. Co wybrać: historyczne budowle i monumenty? Parki i tereny zielone? Obiekty rekreacyjne? Muzea? Obiekty kulturowe? A może zdecydować się na rozrywkę innego rodzaju? We wpisie tym przedstawiamy popularne poznańskie atrakcje turystyczne z każdej z tych grup.

1. Poznań od kuchni – Rogalowe Muzeum Poznania

Muzeum Rogalowe w Poznaniu

Ciekawym miejscem do zwiedzenia w Poznaniu będzie dla łasuchów małych i dużych Rogalowe Muzeum. Muzeum instynktownie kojarzy Ci się z zakurzonymi obrazami i wiejącymi nudą pomieszczeniami? Uspokajamy – właściciele tego przybytku stawiają na edukację przez… żołądek. Przepisem na niecodzienną atrakcję Rogalowego Muzeum jest wyjątkowo lekkostrawna kombinacja składników. Praktyczne zajęcia z produkowania słynnych rogali świętomarcińskich prowadzone częściowo w gwarze poznańskiej to danie główne. Przystawką jest odrobina wiedzy o historii miasta, natomiast deserem – obserwacja Starego Rynku i trykających poznańskich koziołków z muzeowego punktu obserwacyjnego. Ostatni punkt na tej liście jest jednak rarytasem dostępnym tylko raz dziennie.

Co ciekawe, kamienica, w której mieści się Muzeum, jest jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych w całym mieście. Budynek liczy sobie 500 lat, a w środku możemy podziwiać gotycką architekturę i renesansowe wyposażenie. Pozostając przy robiących wrażenie liczbach – czy wiecie, że rogale przygotowywane w Muzeum są wyrabiane według tradycyjnego, 150-letniego przepisu? Na szczęście nad wyczynami kulinarnymi uczestników czuwa Rogalowy Mistrz. Wizytę w tym miejscu polecamy zakończyć degustacją poznańskiego specjału.

2. Wodne atrakcje stolicy Wielkopolski

Termy Maltańskie

Miłośnicy wodnych szaleństw nie zawiodą się ofertą poznańskich parków wodnych. Najpopularniejszym jest bez dwóch zdań kompleks rekreacyjno-sportowy Termy Maltańskie położony nad popularnym wśród turystów jeziorem Malta. Na powierzchni ponad 6 ha zostały wyodrębnione 4 strefy:

 • Aquapark z 16 basenami (zwykłymi oraz geotermalnym, solankowym i basenem z podwójną falą) oraz z innymi rozrywkami. Znajdziecie tu jacuzzi, bicze wodne i kurtyny. Oczywiście nie zabrakło tutaj miejsca na zjeżdżalnie – zarówno szerokie, rodzinne tory, jak i rury przygotowane z myślą o demonach prędkości;
 • Strefa sportowa z basenem olimpijskim i wieżą do skakania do wody;
 • Kompleks saun;
 • Strefa SPA.

Rozsądną, znajdującą się nieopodal Poznania alternatywą dla Term Maltańskich są Tarnowskie Termy. Choć mniejsze, miejsce to jest równie nowoczesne, a do tego tańsze i mniej zatłoczone. Podobnie jak w Termach Maltańskich, również i w Termach Tarnowskich wykorzystywana jest geotermalna woda o właściwościach zdrowotnych. Nie zdrowie jednak, a rozrywka jest przecież najważniejsza w parku wodnym. Na odwiedzających czekają tutaj m.in.:

 • zjeżdżalnie wodne
 • dzika rzeka
 • baseny sportowe, termalne, zewnętrzne
 • brodzik dla dzieci
 • sauny parowe i suche

Który z kompleksów wybrać? To pozostawiamy już do indywidualnej oceny każdego z Was.

3. Sprawdzony sposób na kulturalną rozrywkę

Centrum Kultury Zamek Poznań

Nie masz pomysłu na spędzenie wieczoru w Poznaniu? Podsuwamy kilka sugestii:

 • seans w kinie
 • wizyta na wystawie sztuki (od malarstwa i rzeźby, przez fotografię i video, po performance i instalacje)
 • wybranie się na koncert
 • uczestnictwo w spektaklu teatralnym
 • udział w festiwalu kulturowym
 • odkrywanie historii w muzeum

A teraz najlepsze: każdy z wyżej wymienionych podpunktów możemy “zaliczyć” w… jednym budynku. Mowa o Centrum Kultury “Zamek w Poznaniu”. Jest to jedna z największych instytucji kulturowych w całym kraju. Każdego roku odbywa się tu ponad 2500 różnorodnych wydarzeń, a przez jej mury przechodzi blisko pół miliona osób. Chyba każdego z nas nachodzi czasem ochota na niezbędną dawkę kultury – ten rodzaj głodu zaspokoimy właśnie w Centrum Kultury “Zamek w Poznaniu”.

4. Blubry

Muzeum Blubry

Nie, to nie przejęzyczenie ani literówka. Muzeum Blubry to kolejne ciekawe miejsce warte zobaczenia w Poznaniu, zwłaszcza dla dzieci. Pomysł jest prosty – oddziałując na ludzkie zmysły, wzbudzić w odwiedzającym zainteresowanie historią i kulturą miasta. Wkładając na oczy trójwymiarowe okulary przenosimy się w czasie i poznajemy bohaterów miejscowych legend. Przed oczyma stanie nam ponad 700 m2 trójwymiarowych malowideł prezentujących dzieje miasta, opisywanych barwnie w gwarze poznańskiej. Do tego dochodzą efekty specjalne oraz poruszające się wśród zwiedzających postacie przedstawianych opowieści. Pomysłodawcy Muzeum Blubry umiejętnie połączyli legendy o przeszłości ze współczesną technologią. Efekt? Możliwość poczucia ducha dawnego Poznania w atrakcyjnej oprawie.

5. Spacer wśród wieków

Stary Rynek w Poznaniu

Jeśli nie przeszkadza nam odrobina ruchu, to warto rozważyć przechadzkę Traktem Królewsko-Cesarskim w Poznaniu. Jest to szlak biegnący obok wielu najciekawszych poznańskich atrakcji.

Przygoda rozpoczyna się w Bramie Poznania – nowoczesnym muzeum opowiadającym o dziejach Ostrowa Tumskiego – historycznego serca Poznania. Oprócz Bramy Poznania w okolicach Ostrowa znajdziemy również m.in. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Muzeum Archidiecezjalne oraz Bazylikę archikatedralną św. Piotra i św. Pawła.

Następnie szlak prowadzi nas urokliwymi uliczkami Starego Miasta aż do tętniącego życiem Starego Rynku. Dosłownie za każdym zakrętem znajdziemy tu miejsce warte zobaczenia. Nawet zwykłe wypisanie tutejszych atrakcji zajęłoby obszerny akapit tekstu. Najpopularniejsze z nich to Ratusz, Pałac Mielżyńskich, Fara Poznańska i dawny Zamek Królewski.

Dalej droga prowadzi nas reprezentacyjną promenadą – Alejami Marcinkowskimi, gdzie strudzonych gości wita hostel Very Berry. Cała wycieczka kończy się na Śródmieściu, gdzie na szczególną uwagę zasługuje Dzielnica Zamkowa oraz Plac Wolności. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Poznaniu, to na pewno znajdziesz miejsce godne uwagi wśród atrakcji leżących przy Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Ale uwaga! Ze względu na liczbę i różnorodność miejscowych atrakcji i miejsc godnych uwagi możesz mieć niemałe trudności w zaplanowaniu wycieczki. Nasi goście mogą jednak zawsze poprosić nas o pomoc w wyborze – chętnie doradzimy, jeśli wciąż nie jesteś pewien, co warto zwiedzić w Poznaniu. Wszystkich turystów odwiedzających Poznań zapraszamy serdecznie do hostelu Very Berry.

Call Now Button